İndir5 > Blog > 4.5G Nedir? 4.5G İle Neler Değişecek?

4.5G Nedir? 4.5G İle Neler Değişecek?

İnternet hızını onlarca kat artıracak olan 4.5G teknoloji ile ilgili detaylar yazımızda.

28 Ağustos 2015
185
Sponsorlu Bağlantılar

4.5G Ne Demek?

Ülkemizde dün ihalesi yapılan ve Turkcell, Vodafone ve Avea’nın katıldığı 4.5G ihalesi yapıldı. Her 3 operatörde farklı alanlarda ihaleler aldılar. Bir süre önce 5G söylentileri çıksa da isim 4.5G olarak açıklandı. Peki 4.5G ihalesi nedir? Ülkemizde henüz 3G kullanılmakta ve 4G çalışmaları da hala devam etmekte. Yani 4G kullanılmamakta. Dolayısıyla daha 4G kullanmıyorken 4.5G de nereden çıktı?

Sponsorlu Bağlantılar


Ülkemizde Huawei’nin de destek verdiği bu 4.5G teknolojisine kablosuzz bağlantı teknolojisindeki artış diyebiliriz. Mobil alt yapı parçaları üreticilerinden Qualcomm, LTE Advanced isminde yüksek hızlı 4G teknolojisine parçalarını üretti ve şuan kullanımda. Ama bazı akıllı telefon ve tablet üreticileri bu teknolojiye 4.5G hatta 4.25G isimlerini verdiler.

Ülkemizdeki yetkililerde isim olarak 4.5G’yi seçtiler. Peki 4.5G teknolojisi bizlere neler sunuyor? Artıları ne olacak? 4.5G ile internet hızımız ne olacak ve ne kadar artacak? Bu soruların cevapları yazımızın devamında.

4.5G Uyumlu Telefonlar Nelerdir?

4.5G’nin İnternet Hızı Ne Kadar?

4.5G nedir 4.5G hızı ne kadar

Şuanda 3G teknolojisi kullanan Türkiye mobil internet ve bilgisayar internet kullanımlarında hız olarak ortalama 16Mbps kullanmakta. Ama 4G teknolojisi özellikle mobil internet hızını 100 Mbps hıza çıkaracak. 3G ile kıyaslandığında bu internet hızı uçacak demek oluyor. 4.5G teknolojisi ise internet hızını 300 hatta bazı deneylerde 450 Mbps hıza çıkaracak. Bu da muazzam bir hız demek.

5G İnternet Hızı Ne Kadar Olacak?

5G teknolojisi geldiğinde ise bu hızın 1Gbps yani 1000 Mbps olacağı belirtiliyor. Belirtilen hız değerleri deneysel değerlerdir. Kullanılmaya başlandığında ne kadarı gerçek hayata geçecek göreceğiz. Ayrıca eğer akıllı telefonunuz 4G’yi destekliyorsa 4.5G ile de uyumlu olacaktır.


Benzer İndirmeler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.