İndir5 > Blog > Java Programlama Dili Nedir? Kısaca Tarihi

Java Programlama Dili Nedir? Kısaca Tarihi

Dünya genelinde çok büyük bir kitleye sahip Java nasıl mı doğdu? Java ile neler m yapılabilir? Bunlar ve daha fazlası yazımızda.

15 Haziran 2017
119
Sponsorlu Bağlantılar

Java programlama dili – Java ile neler mümkündür ve nasıl öğrenebilirim?

Eğer cep telefonu ya da akıllı telefonlar işletmiyorsanız ve Amazon, Ebay, Linkedin şirketleri hakkında bilginiz yoksa bilgisayarınıza Microsoft Office programlarından başka hiç bir kurmadıysanız öyleyse bu yazıyı okumayın. Çünkü Java’dan çok uzaksınız demektir. Ama eğer okumaya devam etmek istiyorsanız, hazır olun. Size en ilginç programlama dillerinden biri olan Java’yı anlatacağım.

Sponsorlu Bağlantılar


Kısaca Java Tarihi

Java dünyaya 23 Mayıs 1995’te “Sun Microsystems” şirketinde geldi. Yeri gelmişken, bir süre sonra bu şirketi onun Java adlı ürünü ile beraber Oracle alacak. Halinde bu küçük programlama dilinin adı Oak (Meşe) idi. James Qoslinq onu aslında küçük elektronik ev cihazları için yaratmıştı.

Az süre geçtikten sonra o büyüdü ve adını şimdi bildiğimiz Java olarak değişti. Söylenene göre Qoslinq bu adı sevdiği Java kahvelerinin şerefine değişti. Bazı kaynaklarda ise genelde Javanın başlangıçta bir küçük kahve aparatı için yazıldığı belirtilmiştir. Şu anda Java istemci programlarından tutmuş sunucu teminatına kadar, eski mobil oyunlarından tutun da modern Android uygulamalarına kadar milyonlarca yazılım yazılır. Bunlar hakkında birazdan daha ayrıntılı konuşacağız. Şimdi ise Java’ya adanmış küçük komik bir videoyu izleyin.

Herhalde anlaşılmıştır neden Java böyle geniş yayılmıştır. Sınırsızlık, kolaylık, özgürlük, geniş imkanlar. Dil özünde bir tür gençlik isyanı taşıyordu ve bu da onun kısa bir zamanda hızla yayılmasına neden oldu. Gerçi şimdi Node.js, C #, Dart, Go gibi yeni diller oluşmuştur. Ama Java artık 22 yaşında.

Evet, bu rakam artık bir programlama dili için ihtiyar sayılır. Ama nasıl derler “Eski ama altın”. Dil halen o aktivitesini korumaktadır. Emin olmak için dice.com sitesinde “Java” dilini aramaya girin ve küresel piyasada ne kadar boşluk var olduğunu kendiniz göreceksiniz. Yok, eğer ülke genelinde iş düşünüyorsanız o işi kendiniz de kurabilirsiniz. Android sistemi için mükemmel uygulamalar yazabileceksiniz. Kim bilir belki Angrybirds gibi bir oyun yazacaksınız? Olabilir ki, tam ciddi bir hesaplama sistemi oluşturdunuz. Sınır yok. Ne isterseniz oluşturun.

En Popüler Oyun ve Hizmetler Java İle Yazıldı

Mobilden o kadar konuştum ki, masaüstü aklımdan çıktı. Bir Gmail kullanıyor musunuz? Bilin ki Gmail de Java ile kodlanmıştır. İçerisinde mürekkep hesaplama mekanizması olan bir çok sitelerin “arka uç” bölümünde Java durur. Masaüstü oyunların sayısı o kadarda çok değil. Ama Java ile yazılmış bir oyun söyleyebilirim, Minecraft! Evet bu ilginç sınırsız online oyun tam Java yazılmıştır.


Benzer İndirmeler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.