İndir5 > Blog > Otomobiller Neden 450 KM Hız Sınırını Geçemiyorlar?

Otomobiller Neden 450 KM Hız Sınırını Geçemiyorlar?

Dünyanın en hızlı arabaları bile istedikleri kadar hızlı gidemiyorlar. Bunu yapmaya kalkıştıklarında ise ya uçuyorlar yada alev alıyorlar. Neden mi?

17 Haziran 2017
97
Sponsorlu Bağlantılar

Saatte 450 km’den Fazla Gidemezler

Henry Ford’a sorduklarında insanlara ne gerekir diye, ABD’nin otomobil babasının verdiği cevap: Daha hızlı at lazım. Daha sonra da Ford Motor Company’yi kurup atları yerine kalıcı ve ucuz otomobil üretimine başlamıştı. Otomobiller Ford’un hesabına yayıldı ve yıllar geçtikçe insanlar bu kez daha hızlı araba istemeye başladılar. Elbette, her zaman daha iyisini istemek hissi bizim içimizden gelir ama bu kez Henry Ford yoktu ve fizik kanunlarının otomobillerin hızını sınırlandırdığını anlamaya başlıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar


Eğer basit mantıkla ele alırsak motor ne kadar güçlüyse otomobilin hareket hızı da bir o kadar artıyor. Evet, otomobillerin gelişme aşamaları bize bunun doğru olduğunu kanıtlıyor. Peki neden Koenigsegg One: 1 modeli 431 km / saat hızda elektronik şekilde sınırlandırıldı? Neden Bugatti Chiron’un 8 litre 16 silindirli 4 turbolu 1500 beygir güçlü motoru 450 km/saat hızını geçemiyor? İşte cevaplar…

Havayı Yaramayan Araba Uçmaya Başlar

Hareket eden her nesnede olduğu gibi otomobiller içinde sürtünme çok önemli bir konu. Her geçen yıl makinelerin daha da “yuvarlak” bir tasarıma sahip olmasının sebebi de bu. Makine havaya karşı ne kadar az direnç gösterirse daha hızlı hareket için o kadar az enerji sarf eder. Ama mesele burada! Hareket zamanı 320 km/saat hızı geçtikten sonra çoğunlukla otomobil rüzgarı yaramıyor.

Bunun sebebi o sınırdan sonraki aşama için makinelerin yeteri kadar aerodinamik olmaması. Ama hem yeteri kadar aerodinamik hem de güçlü sayılan Bugatti Veyron veya Koenigsegg One bile 450 km/saat limitini hala geçemiyorlar. Burada tasarım sorunları işin içine giriyor. İşte eksteryerin yapısına göre sürtünme örneği esasen arabaların yüksek hızla hareket ederken rüzgarın otomobile etkisi de değişiyor.

Bazen spoyler veya ek splitterlerin hesabına makineler yere o kadar sıkışyor ki ani bir virajda veya asfaltın boş olduğu yere temas olunan an havaya çıkabilmektedir. Böyle durumlar genellikle yarışlarda oluyor. Yani normal görüntüye sahip olan, sürekli kullanım sırasında kaza ortamı yaratmayan ve aynı zamanda 450 km/saatlik hız sınırını aşabilen otomobil henüz mevcut değil.

Tekerlerin Alev Almaya Başlıyor

Ayrıca diğer bir sebep ise tekerler. Gereken yapılandırma otomobil hazırlansa bile tekerlekler belirli hız sınırını geçtiğinde bugün üretimde olan tekerlekler alev almaya başlarlar. Koenigsegg resmi olarak One: 1 modelindeki tekerleklerin 431 km/saatlik hız sınırını geçtikten sonra alev alacaklarını söylüyor. Yani Koenigsegg bunu onayladı. Ama Almanlar böyle şeyleri kabul etmekte biraz zorluk çekiyorlar.

Her ne kadar Veyron veya taze Chiron’un tekerlerini hazırlayan Fransız, Michelin olsa bile bu soruna çözüm bulamadığını söylemek İtalyan asıllı Alman şirketi için biraz zor olabilir. Onu da belirtelim ki bu hız sınırlandırması yalnızca sürekli üretimde olan otomobillere aittir. Çok büyük ve özel tekerleklerden kullanan, düz yol Dragsterleri yani kısa mesafeli yarış arabaları 500 km/saat sınırını çoktan geçmişler.

Aşağıdaki bu durumu özetleyen bir örnek video mevcut.

Yarış Sırasında Uçmaya BAşlayan Araba


Benzer İndirmeler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.