İndir5 > Blog > Windows 10’da Disk Temizleme Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Disk Temizleme Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Yer Kazanma Nasıl Yapılır? Windows 10 kurduktan sonra bilgisayarın hızında artış olmakta ama bilgisayarınızın harddiskinde fazladan bir yer kaplama durumu da söz konusu. Ama Microsoft bunu düşünmüş olmalı ki Disk Temizleme uygulamasını hizmete sunmuş. Yani eğer bilgisayarınızın harddiskinde yeterli alanınız yoksa disk temizleme hizmetini kullanarak kendinize onlarca GB yer açabilirsiniz. Sponsorlu Bağlantılar Windows.old […]

10 Ağustos 2015
229
Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10’da Yer Kazanma Nasıl Yapılır?

Windows 10 kurduktan sonra bilgisayarın hızında artış olmakta ama bilgisayarınızın harddiskinde fazladan bir yer kaplama durumu da söz konusu. Ama Microsoft bunu düşünmüş olmalı ki Disk Temizleme uygulamasını hizmete sunmuş. Yani eğer bilgisayarınızın harddiskinde yeterli alanınız yoksa disk temizleme hizmetini kullanarak kendinize onlarca GB yer açabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Windows.old Dosyasının Silin/Silmeyin

Öncelikle Windows 10’u kurduktan sonra Bilgisayarınızın C sürücüsünün altında “Windows.old” isminde bir dosya göreceksiniz. Bu dosya eski Windows sürümünüzü ger getirmek istediğiniz zaman yada eski Windows sürümünüzden bir dosya kurtarmak istediğiniz zaman geri dönüşlerde Windows’un kullanacağı dosyadır. Bu nedenle sakın silmeyin.

Ama eğer Windows 10 kurduktan sonra herhangi bir dosya kaybı yaşamadıysanız ve eski Windows sürümüne kesinlikle dönmeyecekseniz bu dosyayı silmeniz size yer kazandıracaktır.

Windows 10 Disk Temizleme-2

Disk Temizleme Uygulaması

Windows arama bölümünde disk temizleme uygulamasını arayıp bulun ve sağ tıklayarak yönetici haklarını seçip çalıştırın. Böylece Windows 10 önce PC’de bir tarama yapacak. Tarama yapmasının nedeni boşaltabileceği alanı hesaplamak. Taramayı bitirdikten sonra karşınıza bir pencere gelecektir. Bu pencerede hangi yükleme ve sistem klasörlerini silmek istediğiniz soracak. Buradan istediğiniz alanları işaretleyin ve silin.

Windows 10 Disk Temizleme

ÖNEMLİ: Önceki Windows Yüklemesi, Geçici dosyaları ve Geçici Windows Yükleme Dosyaları seçeneklerini işaretleyip silerseniz eski Windows sürümüne asla dönemezsiniz.


Benzer İndirmeler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.