İndir5 > Blog > Windows Defender Açma ve Kapatma (Resimli Anlatım)

Windows Defender Açma ve Kapatma (Resimli Anlatım)

Windows Defender yazılımını kapatabilir veya açabilirsiniz.

18 Ağustos 2015
663
Sponsorlu Bağlantılar

Windows Defender Nedir?

Windows Defender, Windows işletim sisteminin kendi güvenlik yazılımıdır. Yani normal Windows kullanıcılarının bu uygulama ile fazladan bir antivirüs programı kullanmalarına gerek yok. Ama bir çok kez yetersiz kalabiliyor. Dolayısıyla başka bir antivirüs programı kurmak zorunlu hale gelebiliyor. Özellikle malware gibi kötü amaçlı yazılımlar büyük sorunlar yaşanmasına sebep olabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar


Eğer sizde başka bir antivirüs programı kullanmaya karar verdiyseniz o zaman Windows Defender uygulamasını kapatmanız da fayda var. Çünkü antivirüs programı ile Windows Defender uygulamasının çakışma ihtimali yüksek.

Windows 10’da Windows Defender Kapatmak

Windows Defender, uygulaması size sorun oluyorsa kapatmanın yolu var. Windows Defender’ı kapatmanın 2 yolu var. Bunlardan birisi şöyle;

“Windows+R” tuşuna basarak yada metro arayüzüne “çalıştır” yazarak Windows!un çalıştır komutunu bulun ve açın. “Çalıştır” komutuna “regedit” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Karşınıza çıkan pencerede  “HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows Defender” yolunu izleyin. Bu yolu izledikten sonra sayfanın sağ tarafında boş bir yerde fare ile sağ tıklayın ve “Yeni – DWORD (32-bit)” seçeneğini seçin. Açılan yeni değerin ismine “DisableAntiSpyware” yazın. Bu yeni değere fare ile sağ tıklayın ve değer birimini “1” olarak girin. Bilgisayarınızı kapatıp yeniden açtıktan sonra Windows Defender kapanmış olacaktır.

Windows Defender Açma Kapatma-1 Windows Defender Açma Kapatma-2 Windows Defender Açma Kapatma-3 Windows Defender Açma Kapatma-4

Windows Defender’ı kapatmanın diğer bir yolu ise şöyle;

“Windows+R” tuşuna basarak yada metro arayüzüne “çalıştır” yazarak Windows!un çalıştır komutunu bulun ve açın. “Çalıştır” komutuna “gpedit.msc” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Karşınıza çıkan pencerede “Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/Windows Defender” yolunu izleyin.

NOT: EĞER WİNDOWS DEFENDER SEÇENEĞİNİ GÖREMEZSENİZ BİLGİSAYARINIZIN DİLİNİ İNGİLİZCE YAPIN SONRA TEKRAR AYNI YOLU İZLEYİN. EN SONDA TEKRAR BİLGİSAYARINIZIN DİLİNİ TÜRKÇE YAPARSINIZ. İNGİLİZCE YAPTIKTAN SONRA İZLEYECEĞİNİZ YOL İSE “Computer Configuration/Administrative Templates/Windows Components/Windows Defender”.

Karşınıza çıkan pencerenin en sağında bulunan “Windows Defender’ı kapat (Turn off Windows Defender)” seçeneğine tıklayın. Daha sonra sayfanın orta bölümünde mavi renkli yazıyı (yada link verilmiş) tıklayın. Buradan karşınıza çıkan yeni pencerede “Etkin (İngilizce olarak Enable)” seçeneğini işaretleyin ve “Tamam (OK)” deyip çıkın.

Windows Defender Açma Kapatma-5 Windows Defender Açma Kapatma-6 Windows Defender Açma Kapatma-7

Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık Windows Defender kapandı.

Windows 10’da Windows Defender Açmak

Eğer daha önce yukarıdaki yöntemlerle Windows Defender yazılımını kapattıysanız yukarıda bahsettiğimiz işlemleri tersine yaparak tekrar açabilirsiniz.


Benzer İndirmeler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.